شفقنا- رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص قیمت نهایی نهضت ملی مسکن، گفت: قیمت مصالح ساختمانی ثبات ندارد، سیمان بالا و پایین می شود قیمت ها به حدی مواج است که مردم نمی‌دانند چه کنند و انبوه سازان هم نمی دانند که بر چه اساسی قرارداد ببندند.

محمد رضا رضایی کوچی در گفت‌و‌گو با خبرنگار شفقنا در رابطه با وضعیت بازار مسکن، گفت: بعد از روی کار آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی، تغییر زیادی را در بازار مسکن شاهد نبودیم. تحت تاثیر افزایش قیمت‌ها و تورم، قیمت مسکن هم افزایش یافته است و هر متر مسکن نهضت ملی مسکن، حداقل 10 میلیون است یعنی هر واحد 100 متری یک میلیارد تومان می‌شود و اگر 400 میلیون وام به متقاضیان داده شود، 600 میلیون هم باید آورده خود متقاضیان باشد.

واحدهای نهضت ملی مسکن، قیمت مشخصی ندارد

وی افزود: واحدهای نهضت ملی مسکن، قیمت مشخصی ندارد و بر اساس قیمت تمام شده مسکن، وجه از متقاضیان دریافت و خانه بر آن اساس تحویل داده می شود. چراکه قیمت مصالح ساختمانی ثبات ندارد سیمان بالا و پایین می شود قیمت ها به حدی مواج است که مردم نمی دانند چه کنند و انبوه سازان هم نمی داند که بر چه اساسی قرارداد ببندند.

بانک ها به متقاضیان مسکن تسهیلات نمی‌دهند

آقای رضایی کوچی در خصوص قانون جهش تولید مسکن، گفت: اجرای قانون جهش تولید مسکن بسیاری از مشکلات را حل می کرد اما درست اجرا نشد و از سوی دیگر بانک ها هم تسهیلات نمی دهند. بانک ها بیشتر دنبال کار سوداگری رفتند امروز نقش اصلی در رشد تولید، بانک ها هستند و چون بازپرداخت تسهیات مسکن 20 ساله است خیلی علاقه ای برای پرداخت تسهیلات ندارند.

100 هزار واحد از مسکن مهر نیمه کاره مانده است

وی همچنین در رابطه با پرونده مسکن مهر، اظهار کرد: حدود 100 هزار واحد از مسکن مهر نیمه کاره مانده است و منابعی که در نظر گرفتند کم است. در شهرهای جدید زمین‌های بسیار خوبی را به افراد برای کارهای خدماتی و تجارتی واگذاری کردند که هیچ کاری روی آنها انجام نشده است؛ بنابراین زمین هایی که در در شهرهای جدید برای خدمات و تجارت واگذار شده است، در صورت عدم اجرای پروژه، باید بازگردانده و در جهت مسکن سازی استفاده شود.

رئیس کمیسیون عمران در پایان خاطرنشان کرد: من از شهر جدید پرند هم بازدید کردم و از نزدیک دیدم که زمین های بسیاری را به افراد واگذار کردند که بدون هیچ کاری رها شده است که ضرورت دارد این زمین ها به دولت بازگردانده، مولد سازی شده و برای مسکن سازی تعلق بگیرد.