به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری آنا مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بهره‌برداری از ۶۶۶ واحد مسکن مهر شهر جدید هشتگرد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از ۶۶۰ واحد ۳ طبقه شبیه ویلایی مسکن مهر در قالب نهضت ملی مسکن به بهره‌برداری رسید گفت: برخی از این واحدها بیش از ۱۰ سال است که متقاضیان آنها منتظر دریافت واحد مسکونی خود هستند.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم تکمیل پروژه‌های عمرانی باقیمانده از سال‌های گذشته است افزود: یکی از این پروژه ها مسکن مهر است در قالب نهضت ملی مسکن به متقاضیان تحویل داده می‌شود و به سرعت در حال تکمیل هستند.

وی با اشاره به اینکه واحدهایی که امروز به بهره‌برداری می‌رسند سه طبقه شبه ویرایش بوده و در متراژ ۱۰۰ متری به بهره‌برداری رسیده‌اند ادامه داد: مابقی واحدهای مسکن مهری که امروز در هشتگرد افتتاح می‌شوند آپارتمانهای با متراژ کمتر و در طبقات ۴ و ۵ طبقه تحویل متقاضیان شدند.

به گفته بذرپاش واحدهای مسکن مهر باقیمانده شهر جدید هشتگرد تا هفته دولت به متقاضیان تحویل خواهد شد. امیدواریم تا سال ۱۴۰۲ مسکن مهر در شهر جدید هشتگرد باقی نمانده باشد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد:هفته آینده ۱۰ هزار واحد مسکن مهر دیگر در شهر جدید پردیس افتتاح خواهد شد. در شهر جدید پرند هم ۷۵۰۰ واحد افتتاح شده و به زودی ۲۵۰۰ واحد مسکن مهر دیگر به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد این مبالغ ۱۰ تا ۱۱ سال پیش از مردم دریافت کند که در ارقام ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان بود. این در حالی است که در حال حاضر مبالغ هزینه تمام شده ساخت مسکن بسیار متفاوت است و دولت در حال تامین این مبالغ از منابع دیگر است تا بتوانیم این مبالغ را تامین کنیم.

درباره ساخت واحدهای مسکونی ویلایی تاکید کرد در ۱۲۰۰ شهر زیر ۲۵ هزار نفر همه خانه ها ویلایی ساخته می شوند همچنین در شهر های جدیدی که زمین به اندازه کافی نیز مسکن ها ویلایی ساخته خواهد شد. اما در جایی که زمین به ما اجازه ندهد مجبوریم آپارتمانی واحدها را احداث کنیم.

بذرپاش ادامه داد: در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر هم اگر زمین اجازه بدهد اولویت با ساخت مسکن ویلایی در غیر اینصورت واحدهای آپارتمانی احداث می شود.

وزیر راه و شهرسازی درباره زمان اتمام پرونده مسکن مهر خاطرنشان کرد دولت تمام تلاش خود را برای بسته شدن پرونده این طرح به کار است متاسفانه تعداد قابل توجهی از واحدهای مسکن مهر باقی مانده بودند.

یادآور شد: از آنجایی که ثبت نامه ها در گذشته تصویب شده است بنای برای افزایش دریافتی از متقاضیان نداریم، بلکه از روش‌های دیگر به انبوه‌سازان کمک می‌کنیم تا مابه التفاوت جبران شود. برخی واحدهای مسکن مهر باقیمانده، ۳۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت دارند که از واحدهای با پیشرفت فیزیکی بالا آغاز به تحویل آنها می کنیم تا به ترتیب سایر واحدها به بهره برداری برسد.

بذرپاش درباره همکاری وزارت راه و شهرسازی با سازندگان چینی گفت: اجازه بدهید به پیش برویم تا در آینده به نتیجه برسیم.

وی خاطرنشان کرد: متروی شهر جدید هشتگرد هنوز به ظرفیت کامل خود نرسیده است. شهرداری تهران و استانداری البرز در حال پیگیری برای رفع این مشکل است تا ظرفیتی که در حال حاضر وجود دارد به دو تا سه برابر افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن یادآور شد: با روش‌های دیگری در حال رفع مشکل افزایش قیمت این واحدها هستیم. نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن ۲۳ درصد بود که با تاکید رئیس جمهور مبنی بر اینکه این نرخ بالاست، کاهش می‌یابد.

به گفته بذرپاش در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار روشی برای کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن مطرح کردیم، عدد نرخ سود وام نهضت ملی مسکن باید کاهش یابد، تصمیم قطعی دولت برای کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن است اما به دنبال یافتن راهی هستیم که پیش از پایان سال به جمع‌بندی قطعی برسیم.

وی خاطرنشان کرد: برای متقاضیانی که تحت پوشش کمیته امداد بهزیستی و سایر نهادهای حمایتی هستند، روش هایی برای کاهش قیمت تمام شده داریم تا به کاهش آورده آنها کمک کنیم.